Makale Kategorileri

Makaleler » Blog » Yeni Bilgisayarımda Kullandığım Parçalar

Yeni Bilgisayarımda Kullandığım Parçalar

 

Bilgisayar ile tanıştığım ilk zamanlardan beri tamamen sıfırdan bir bilgisayar toplamak en büyük hayallerimden biriydi. Şimdiye kadar iki bilgisayarım oldu. İlk bilgisayarım Celeron 400 işlemciye sahip, 64 MB ram, 4 GB harddiski bulunan bir bilgisayar ve ikinci bilgisayarım ise yaklaşık 6-7 yıl önce, üniversitedeyken aldığım bilgisayarım. Tabii bu ikisini de babam aldı. Hatta ilk bilgisayarıma vakti zamanında 300 dolar verdiğini dahi hatırlıyorum. Fakat benim istediğim tabii ki tüm parçalarını benim seçtiğim ve tamamen benim montajını yaptığım bir bilgisayarımın olmasıydı. Ve kendi paramla aldığım. Çünkü geçimimi bu makine ile sağlıyorum ve yatırımımı da bu makineye yapmak istiyorum.

Yaklaşık 3 ay hangi parçaları kullanabileceğimi araştırdım. Bilgisayar toplama videolarını ezberledim. Fiyat performans ürünleri hatmettim. Çok öncesinden de bir bilgisayar toplayabilirdim fakat evlilik sürecinde böyle bir harcama yapmak pek mantıklı gelmedi. Sonunda bu hayalimi evlendikten sonra gerçekleştirebildim. Şunu söyleyebilirim ki sadece o parçaların montajını yapmak için bile bilgisayar toplanır. Çeşit çeşit parçanın bir araya geldikten sonra bir sistem ortaya çıkması ve o sistemin güç düğmesine ilk basılma anının verdiği haz harika.

Çok uzun bir süre araştırarak aldığım parçaları neden aldığımı paylaşmak istedim. Hem yeni bilgisayar toplayacak arkadaşlara bir faydası olur hem de bu süreçte fikir edinirler. Fakat şunu söyleyebilirim ki doların yüksek olmasından dolayı 5000 TL civarına sadece orta düzey bilgisayar toplayabilirsiniz. Üst düzey bir bilgisayar toplamak istiyorsanız 8000 TL ve üzerini gözden çıkarmalısınız. Tabii ki monitör hariç. (Bu yazı yazılırken 1 dolar 7,44 TL idi.) Ufak bir tavsiye; parçaları kesinlike Vatan Bilgisayar, Mediamarkt gibi yerlerden almayın. Fiyat olarak gerçekten piyasaya göre daha pahalı. N11’de hangi satıcı daha ucuza satıyorsa oradan alın. En az 500 TL kârınız olur.

Anakart: Gigabyte B450M S2H

Gigabyte B450M S2H AMD DDR4 M2 mATX

Tamamen fiyat/performans odaklı aldığım bir parça. Açıkçası anakart üzerinde çok fazla düşünmedim. Aslında almadan önce üst modellere veya farklı markalara da baktım. Fakat aradaki fiyat farkı benim kullanımıma çok bir şey katmayacaktı. Ekstra olarak istediğim şey M2 SSD bağlantısı olmasıydı ki o da bu anakartta mevcut. İlerleyen zamanlarda sistemimi yükseltirken bu konuda problem yaşamak istemiyorum. Beni anakart konusunda tek düşündüren konu 2 adet ram slotu bulunmasıydı. Bir üst modeli olan DS3H’da 4 adet ram slotu vardı fakat yaklaşık 200 TL daha pahalı olduğu için tercih etmedim.

Anakartta smart fan özelliği de mevcut. Günümüzdeki hemen hemen tüm anakartlarda mevcut olan bir özellik aslında. PWM fanlara sahipseniz kasanızın iç ısısına ve işlemcinizin ısısına göre fanların dönüş hızı otomatik olarak anakart tarafından ayarlanıyor. Bu sayede fanlarınız gereksiz yere tam devirde dönüp de ses yapmıyor.

Kasasını pavyona çevirmek isteyenler için de RGB desteği mevcut. RGB Fusion programı ile bilgisayar üzerinden ledleri kontrol edebiliyorsunuz.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 06.08.2020
Satıcı: N11/Tekramarket
Fiyat: 487 TL

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600

AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz AM4 35 MB Cache 65 W İşlemci

İşlemci alırken marka tercihi olarak çok bir seçeneğim olmasa da model olarak çok fazla alternatif mevcuttu. Aslında Intel’i tercih etmeyi hiç düşünmedim. Sebebi ise tabii ki AMD’nin performans olarak Intel’e yaklaşması hatta geçmesi ve fiyat/performans odaklı olması. Bir de oyun tarafında pek çok yerde AMD’nin daha iyi bir performans sağladığını okudum. Bu yüzden tercihimi AMD Ryzen 5 3600’den yana kullandım. Aslında Ryzen 5 1600 AF düşünüyordum. Fakat hem ileriye dönük iyi bir seçim olmayacaktı hem de 3600 ile arasındaki hatrı sayılır bir fiyat farkı yoktu. İlerleyen zamanlarda ekran kartımı yükselttiğimde işlemcinin darboğaz olmasını istemedim.

Sistemi toplarken ekstra bir işlemci fanına gerek yok diye düşündüğüm için stok fan ile kullanmaya başladım. Fakat şunu ne bir şekilde söyleyebilirim ki bu işlemciye stok fan kesinlikle yetmiyor. Yetmediği için de işlemci fazlasıyla ısınıyor. Sistem boştayken 50 dereceye yaklaşan sıcaklık, stres testinde 90-95 dereceleri gördü. Araştırmalarım sonucu bu işlemciyi kullanan herkesin aynı dertten muzdarip olduğunu gördüm. 1.3-1.4 V arasında 4200Mhz frekans hızına çıkarken haliyle ısınmaması mümkün değildi. Bir de işlemciye giden anlık voltaj artışı yüzünden işlemci kısa süreliğine ısınıyor ve bu da fanın daha hızlı dönmesine sebep oluyordu. On saniyede bir tabiri caizse kasadan, arabaya ara gaz verir gibi ses geliyordu. Voltaj değerini 1.1’e, frekans hızını da 4200Mhz’e sabitleyerek bu sorunu kısa vadede çözdüm. Böylelikle işlemciye overclock da yapmış oldum. Burada dikkat etmeniz gereken şey düşük bir voltaj değeri vermiş olmam. Aynı işlemcilerin daha önceki üretimlerinde 1.1 V ile 4200Mhz’e çıkmanız mümkün değil. Yanlış hatırlamıyorsam bendeki işlemci 2020 yılının 13. haftasında üretilmiş. (İzlediğim overclock videolarına istinaden söylüyorum.) Overclock ile alakalı şuradaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Bana fazlasıyla yardımcı oldu.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 06.08.2020
Satıcı: N11/Tekramarket
Fiyat: 1548 TL

RAM: Corsair Vengeance 16GB (2×8) 3200Mhz

Corsair CMK16GX4M2E3200C16 Vengeance 16GB (2×8) 3200MHz DDR4

RAM konusunda hem sistemin darboğaz olmasını engellemek için hem de AMD’nin yüksek frekans değerlerini sevdiği için 2 adet 8GB’lik 3200MHz frekans değerine sahip RAM aldım. Marka olarak alternatif çok fazlaydı. Corsair’i tercih etme sebebim ise tamamen dugusal. Sistemi toplayacağım zaman indirime girmişti ve kaçırmak istemedim. Fakat şu an yeni bir sistem toplayacak olsam tercihimi Mushkin Redline’dan yana kullanırım. Hem fiyat olarak şu an bile daha ucuz hem de kullanıcı yorumları çok olumlu. Eğer bütçeniz varsa bu tarz bir sisteme 2×8 yerine 2×16 almanızı tavsiye ederim. Ama 2×8 de işinizi fazlasıyla görecektir.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 06.08.2020
Satıcı: N11/QP
Fiyat: 608 TL

Ekran Kartı: Sapphire Pulse Radeon RX 580 8GB

Sapphire 11265-05-20G Pulse Radeon RX 580 8GB 256B GDDR5 HDMI

Sistemimin en pahalı parçası. Her ne kadar sistemin en pahalı parçası olsa bile ekran kartları arasında orta düzey bir ekran kartı diyebiliriz. Ekran kartını almadan önce de çok fazla araştırma yaptım. Üst düzey ekran kartlarına bütçemin çoğunu ayırırsam kalan parçalardan kısmak zorunda kalacaktım. Profesyonel bir oyuncu olmadığım, yayıncılık vs. yapmayacağım için de bu ekran kartını aldım. AMD yonga setine sahip bir ekran kartı tercih etmemin sebebi ise ilerleyen zamanlarda bir monitör alırsam AMD’nin geliştirdiği FreeSync teknolojine sahip monitörlerin Nvidia’nın geliştirdiği G-Sync teknolojisine sahip monitörlerden daha ucuz olmasıdır. Ve tabii ki vermiş olduğum paraya alınabilecek en iyi ekran kartlarından biri.

AMD yonga setine sahip ekran kartı üreten pek çok marka olsa da Sapphire aralarında fiyat bakımından en uygun olanı. Daha ucuza satan markalar da var fakat ben Sapphire markasının kullanım oranının diğer diğer fiyat/performans markalarına oranla daha fazla olduğu için Sapphire’i tercih ettim. Siz bütçenize göre MSI veya Asus’u da tercih edebilirsiniz.

Ekran kartını alırken tereddütte kaldığım tek nokta Sapphire’in hangi modelini alacağımdı. Pulse ve Nitro olarak iki farklı modeli bulunmakta. Nitro, Pulse’a göre biraz daha iyi soğutma yapsa da hem piyasada sıfırını bulamamam hem de aradaki fiyat farkına değmeyeceğini düşündüğüm için Pulse’u aldım.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 12.08.2020
Satıcı: Gittigidiyor/mt_bilisim
Fiyat: 1699 TL

SSD: SanDisk Ultra 3D 500GB

SanDisk Ultra 3D SDSSDH3-500G-G25 2.5″ 500 GB SATA 3 SSD

Alırken çok fazla düşünmediğim ve araştırma yapmadığım parçalardan biri. Ama keşke düşünseydim diyorum. Şu an olsa bunu aldığım paranın üzerine 250 TL daha koyar ileriye dönük M2 SSD alırdım veya illa SSD alacaksam 500GB değil de 250GB alırdım. Çünkü SSD’de sadece sistem dosyalarını barındırıyorum. Onun dışında sistemi yoracak pek bir şey yapmıyorum. Oyun ve arşivleri ise mevcutta var olan 1TB’lik HDD’de saklıyorum. Bu yüzden 500GB’lik SSD gereksiz oluyor benim için.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 06.08.2020
Satıcı: N11/Tekramarket
Fiyat: 489 TL

Kasa: MSI Mag Vampiric 010M

MSI Mag Vampiric 010M Temperli Cam ATX Gaming RGB Bilgisayar Kasası

Sistemi gösteren en önemli parça. İçerisindeki parçalar ne kadar üst düzey de olsa dıştan görünüşün de önemli olduğunu düşünüyorum. Burada kastettiğim tabii ki kasa sayesinde odayı pavyona çevirmek değil. Aslında bu konuya da ufak bir değinmekte fayda var. Son yıllarda oyuncu sistemlerinin de revaçta olması nedeniyle RGB’li parçalar bir hayli kullanılmaya başlandı. RAM’den tutun da kullanılan güç kaynağına kadar, HDD’sinden ekran kartına kadar tüm parçalarda RGB kullanılıyor. Üstelik aynı ürünün aynı özellikteki RGB’siz versiyonu daha ucuzken insanlar daha fazla para vererek ışıltılı hayatı tercih ediyorlar. Tüm parçaların RGB’li versiyonlarını almak istediğimizde de RGB’size göre ciddi bir fiyat farkı çıkıyor. Sadece ışık için daha fazla para vermek bana doğru gelmiyor. Kasa gösterişli olsun ama bunu sağından solundan ışık çıkararak yapmasın düşüncesindeyim ben. Bu yüzden de bu kasayı tercih ettim.

Kasanın ön yüzeyinde şerit halinde RGB ve arkasındaki egzoz fanında RGB bulunmakta. Bunlarında dışında kasada veya aldığım parçalarda da led bulunmamakta. Ayrıca benim için asıl önemli olan kasa içi hava sirkülasyonu da bu kasada oldukça iyi. Ön tarafa 3 adet 120mm fan, üst tarafa da 2 adet 120mm egzoz fan takabiliyorsunuz. Kasanın kendisinde de 1 adet 120mm egzoz fan ile birlikte toplamda 3 adet egzoz fan oluyor. Bu sayede soğutma konusunda sorun yaşamıyorsunuz.

Eğer bu kasayı almayı düşünüyorsanız bu modelde bulunan RGB ledler adreslenebilir değil. Kasadaki RGB kontrolcüsünün sayesinde kasanın üzerindeki bir tuş ile ledlerin rengini değiştirebiliyorsunuz.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 06.08.2020
Satıcı: N11/gncteknoloji
Fiyat: 540 TL

Güç Kaynağı: FSP Hydro 600W 80Plus Bronze

FSP Speed Series 600W 12Cm Fan 80Plus Bronze HYDRO

Uzun araştırmalarım sonucu aldığım bir parça. Açıkçası sıfırdan bir sistem toplamaya karar verdiğimde güç kaynağına bu kadar önem vereceğimi hiç düşünmezdim. Başlarda Aerocool, Corsair gibi markaların güç kaynaklarına yöneldim. Sonuçta kendini kanıtlamış markalar. Fakat araştırdıktan sonra kesinlike FSP’den başka bir güç kaynağı almayı düşünmedim. Hangi marka ile kıyaslansa herkes FSP’yi önermiş, hiçbir şekilde de olumsuz bir yoruma denk gelmedim.

500W’lık bir güç kaynağı işimi görürdü aslında fakat ileriye dönük olması için tercihimi 600W’tan yana kullandım. En kötü 80Plus Bronze sertifikalı bir güç kaynağı almak istediğim için de bu modeli tercih ettim. Silver veya Gold almak isterseniz fiyat artıyor haliyle. Diğer güç kaynaklarına kıyasla FSP hem fiyat konusunda hem de performans konusunda oldukça iyi.

Eğer tamperli cama sahip bir kasa kullanacaksanız güç kaynağından çıkan renk renk kablolar estetik olarak hoş olmayabiliyor. FSP’nin bu modelinde (diğerlerinde olup olmadığını bilmiyorum) tüm kablolar siyah ve anakarta bağlanan güç kablosu da örgülü olduğu için kasa içerisinde de güzel bir görüntü sağlıyor.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 06.08.2020
Satıcı: N11/onlinedepom
Fiyat: 456 TL

Kasa Fanı: Arctic P12 PWM PST 120mm (5 Adet)

Arctic P12 PWM PST 120mm Siyah Kasa Fanı

Sistemin son elemanı olan kasa fanlarını almadan önce 20-30 TL’lik fanlar almayı düşünüyordum. Fakat gerek fanların devir hızı, gerek yaptığı sesler derken fanları da almadan önce uzun bir araştırma yaptım. Anakartım da PWM teknolojisini desteklediği için alacağım fanlar da buna uygun olmalıydı. Günün sonunda tercih edebileceğim gereken iki farklı marka çıktı ortaya. Bunlardan biri Be Quite, diğeri ise Arctic. Her ikisi de Alman markası. Almanların ürettiği herhangi bir ürünün kötü olma ihtimali zaten yok gibi bir şey. İki marka arasında internette en çok önerileni Be Quite. Arctic’e göre yaklaşık 30-40 TL daha pahalı. Fakat Arctic ile Be Quite fanlarının özellikler birbirleri ile aynı. Arctic hakkında yabancı kaynaklarda da pek çok olumlu yorum mevcut. Bu yüzden yine fiyat/performans odaklı seçim yaparak tercihimi Arctic’ten yana kullandım. PWM özellikli olduğu için neredeyse hiç ses duyulmuyor diyebilirim. Tam devirde dönerse eğer uçak motorundan hallice bir ses çıkarıyor.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 06.08.2020
Satıcı: N11/ZetuStore
Fiyat: 302 TL

İşlemci Fanı: Arctic Freezer 34 eSports DUO

Arctic Freezer 34 eSports DUO Intel/AMD Gri CPU Soğutucu

Ve sistemin son parçası. Hiç hesapta olmayıp da sistemi toplayıp kullanmaya başladıktan sonra aldığım işlemci soğutucusu. İşlemci ile birlikte gelen stok soğutucunun işimi göreceğini düşünerek ekstradan bir işlemci soğutucusuna gerek yok diye düşünmüştüm. Hatta sistemi toplarken de hiç bakmadım. Fakat sistemi toplayıp kullanmaya başladıktan sonra stok soğutucunun yetmediğini görünce kule tipi soğutucu almaya karar verdim. Hem maliyetinden dolayı hem de böyle bir sistem için lüks olacağından dolayı sıvı soğutucuya ihtiyaç duymadım. Bu parça için hiçbir araştırma yapmadan zaten kasa fanlarını kullandığım Arctic markasının işlemci soğutucusunu da almaya karar verdim. Almadan önce tereddüt ettiğim tek şey acaba kasaya sığar mı düşüncesiydi ki sığdı.

Dört bakır boruya sahip olması ve çift fanı bulunması soğutma anlamında harikalar yaratıyor diyebilirim. Tabii içinden çıkan 8,5W/mK değerine sahip (ısı iletim katsayısı) Arctic MX-4 termal macunun da bunda payı var. Ortalama bir termal macunun ısı iletim katsayısı yaklaşık 5W/mK civarlarında oluyor.

Yukarıdaki hazırlamış olduğum grafikte de görüldüğü gibi yükte 19 derecelik ciddi bir fark bulunuyor.

Bu soğutucuyu kullanmaya başladıktan sonra işlemcideki anlık sıcaklık artışından dolayı fanın da anlık olarak yüksek devirlere çıkması derdinden de kurtulmuş oldum.

Eğer bu soğutucuyu almak isterseniz kurulumda benim gibi hata yapmamak için AM4 soketli işlemcilerde tek çentikli vidaları kullanın ve çentikler alta baksın. Kutu içerisinden tek çentikli, çift çentikli ve çentiksiz vidalar çıkıyor. Ben ilk başta çentiksiz vidaları kullandığım için soğutucunun uymadığını düşünerek baya pişman olmuştum. Tabii vidalardaki çentikleri de fark etmedim. Sonrasında yabancı kaynaklardan uygun olan vidanın tek çentikli vida olduğunu öğrendim.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 04.09.2020
Satıcı: Bilişimport
Fiyat: 417 TL

Monitör: AOC 24G2U

AOC 24G2U 23.8″ 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Full HD IPS Monitör

Bilgisayarı toplarken aklımda yeni bir monitör alma fikri yoktu. Normalde laptop ekranı ve bir monitör ile birlikte iki ekranla çalışan biriyim. İki ekranla çalışmanın kolaylığını ancak iki ekran kullanmaya başladıktan sonra anlayabilirsiniz. Yeni bir bilgisayar topladıktan sonra laptopu kullanmadığım için haliyle ekran sayısı teke düştü. Başlarda bunun eksikliğini hissetmem diye düşünsem de iki ekrana alıştığım için öyle olmadı. Bilgisayarı topladıktan yaklaşık bir ay sonra da yeni bir monitör araştırmasına koyuldum. Varolan monitörüm 24 inç, 60Hz bir IPS monitör. IPS monitöre alışkın olduğum için yeni alacağım monitörün de IPS panele sahip olmasını istedim. Fakat araştırırken şunu öğrendim, eğer profesyonel bir oyuncu iseniz hızdan dolayı TN panel seçmelisiniz. Profesyonel bir oyuncu olmadığım için benim böyle bir şeye ihtiyacım yok tabii ki. Ama yine de 144Hz ve 1ms tepkime süresine sahip monitörler dışında pek araştırma yapmadım ve en sonunda AOC 24G2U’da karar kıldım. Monitörü kullanmaya başladıktan sonra şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki 60Hz ile 144Hz arasında gözle görülür derecede bir fark mevcut. İnsanın paraya kıyıp daha yüksek tezeleme hızına sahip monitör alası geliyor.

Bu monitörü seçmemin başlıca sebebi her parçada olduğu gibi bunda da fiyat performans odaklı olmasıydı. Bunun dışında monitörde bulunan USB 3.0 bağlantıları ve pivot özellikli olması bir nebze beni cezbetti.

Monitörü almadan önce 27 inç almayı düşünmüştüm fakat ekranın gereğinden fazla büyük olacağından endişe duyduğum için 24 inç aldım. Monitör konusunda tek pişmanlığım da bu. Keşke 24 inç yerine 27 inç alsaydım. Arada sadece 250 TL’lik bir fiyat farkı vardı.

Ayrıca herhangi bir ölü piksel sorunu da yaşamadım. Zaten monitörü satın almadan önce mağaza ölü piksel garantisi bulunduğunu söylemişti.

Satın Alma Bilgileri

Tarih: 19.09.2020
Satıcı: N11/QP
Fiyat: 1799 TL

Sonuç

Bana orta seviye bir bilgisayar toplamanın maliyeti 6546 TL oldu. (Yaklaşık 1 ay sonra aldığım monitör ile birlikte 8345 TL.) 3-4 ay önce sıfırdan bir sistem toplamaya niyetlendiğimde toplamış olsaydım şu an en az 1000 TL daha ucuza mal edebilirdim. Aynı sistemi yurt dışında yaklaşık 900 birim paraya alacakken Türkiye’de doların 7 TL’yi geçmesinden dolayı 6546 birim paraya almak da farklı bir tartışma konusu. Ki hali hazırda kullanmakta olduğum ve bu sistemle birlikte kullanmaya devam ettiğim monitör, klavye, mouse ve 1TB’lik HDD bu fiyata dahil değil. Doların bu kadar yüksek olduğu bir zamanda böyle bir harcama yapacaksanız iyi düşünün derim.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4